AktualnościKulturaWydarzenia

Relacja z Rajdu na Kobylankę – 21 stycznia 2023 r.

22 stycznia2023 roku w całej Polsce obchodziliśmy 160 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.
Dla uczczenia tego niepodległościowego zrywu w dniu 21.01.2023 r., Grupa Turystyczna Roztocze (GTR) we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną i Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie zorganizowały obchody tego wydarzenia.

Pierwszą częścią obchodów był rajd pieszy pod hasłem „Gloria Victis XIV” do pomnika poległych powstańców generała Antoniego Jeziorańskiego pod Kobylanką. Był to już kolejny 14. rajd zorganizowany przez Grupę Turystyczną Roztocze pod Kobylankę, a drugi we współdziałaniu z instytucjami Miasta i Gminy Cieszanów.

znaczek rajdowy


O godz. 10.30 na północ od Nowego Lublińca za stawami Sopilne miała miejsce zbiórka rajdowiczów. Po uroczystym powitaniu zebranych odczytano Manifest Rządu Narodowego z dnia 22 stycznia 1863 roku wzywający do wybuchu Powstania. Uczestnicy rajdu wyruszyli następnie leśnymi ostępami lublinieckich lasów w kierunku stawów Koman. Pokonali granicę województw podkarpackiego i lubelskiego, tj. dawną porozbiorową  granicę Królestwa Polskiego (Rosja) i Galicji (Austrii) i znaleźli się w miejscu obozu gen. A. Jeziorańskiego. Obecnie znajduje się tam drewniany krzyż oraz tablica informacyjna. W miejscu pamięci zapalili znicze. Następnie grupa udała się z powrotem na teren dawnej Galicji gdzie po bitwach w zbiorowej mogile złożeni zostali Powstańcy, którzy zginęli bohaterską śmiercią za wolność Ojczyzny pod Kobylanką.

Na miejscu zbiorowej mogiły znajduje się dziś pomnik. Pod pomnikiem bohaterów powstania miały miejsce centralne obchody rajdu. Uczestnicy uroczyście odśpiewali hymn państwowy i zapalili znicze. Historyk regionalista mgr Tomasz Róg wygłosił prelekcję. W ciekawy sposób nakreślił główny przebieg dwóch zwycięskich bitew pod Kobylanką w dniach 01 i 06 maja 1863 roku. Starli się tutaj powstańcy gen. Jeziorańskiego z przeważającymi siłami Rosjan.

Następnie Pani Małgorzata  Łachowska (MBP Cieszanów) odczytała fragment noweli Elizy Orzeszkowej pt. „Gloria Victis”. Kolejnym punktem rajdu było wspólne ognisko. Wędrowcy mogli się ogrzać, upiec kiełbaski oraz podzielić wrażeniami z rajdu. Po ognisku pokonano jeszcze 5 kilometrowy odcinek pięknymi lasami w śnieżnej, zimowej aurze i członkowie rajdu dotarli na jego metę.

W rajdzie „Gloria Victis XIV” uczestniczyło 60 osób. Wędrowcy przeszli 13 kilometrowy niełatwy odcinek trasy wśród lasów, stawów i bagien. Wśród wędrowców byli przedstawiciele Cieszanowa, Kowalówki, Lubaczowa, Narola, Tomaszowa Lubelskiego, Zamościa, Lublina i wielu innych miejscowości województw podkarpackiego i lubelskiego. Organizatorów szczególnie ucieszył liczny udział dzieci. Zgodnie z dewizą Jana Zamoyskiego ” Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”.

Rajd był piękną lekcją pamięci historycznej i oddaniem hołdu bohaterom Powstania Styczniowego.

Aut.: Daniel Kielar

Zdjęcia: Tomasz Michalski

Galeria

Ta strona używa plików cookie w celu zapewnienia najwyższej jakości usług. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie oraz akceptację Polityki Prywatności.
Polityka Prywatności
Informacje o cookies
ROZUMIEM