AktualnościKulturaWydarzenia

Obchody rocznicy bitew pod Kobylanką – zdjęcia.

13 maja gmina Cieszanów obchodziła 160. rocznicę bitew pod Kobylanką. 

W dniach 1 i 6 maja 1863 roku powstańcy styczniowi stoczyli na uroczysku leśnym Kobylanka dwie bitwy z wojskiem carskim.
Obecnie teren ten administracyjnie należy do naszej gminy i dlatego co roku obchodzimy tam kolejne rocznice. Dowódca wojsk powstańczych gen. Antoni Jeziorański jest też patronem szkoły w Nowym Lublińcu.

W tym roku uroczystości rocznicowe zorganizowano w sobotę 13 maja. Rozpoczęły je atrakcje dla najmłodszych. Dzieci mogły się wcielić w odkrywców historii i poszukiwać historycznych artefaktów z wykrywaczami metali. 

Pod pomnikiem w Kobylance.

Część oficjalna pod pomnikiem powstańców rozpoczęła się o godzinie 14:00. Pod pomnikiem stawiły się delegacje Urzędu Miasta i Gminy w Cieszanowie, Rady Miejskiej, Nadleśnictwa Narol, Nadleśnictwa Józefów, Muzeum Kresów w Lubaczowie, Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie (organizator obchodów), ZSP w Nowym Lublińcu, ZSP w Cieszanowie, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cieszanowie i oddział strzelców z Jednostki Strzeleckiej 2033 z Lubaczowa.

Wszystkich zgromadzonych przywitał dyrektor CKiS w Cieszanowie Pan Krystian Naparty oraz podziękował wszystkim zaangażowanym w organizację tych uroczystości instytucjom i osobom. Następnie wszyscy obecni odśpiewali hymn narodowy. Okolicznościową modlitwę za poległych poprowadził ks. dr Stanisław Solilak – proboszcz parafii w Cieszanowie. Poszczególne delegacje uroczyście złożyły wiązanki pod pomnikiem powstańców styczniowych. W kolejnej części uroczystości strzelcy z JS 2033 z Lubaczowa odczytali Apel Poległych. Na koniec okolicznościowe mowy wygłosili Nadleśniczy Nadleśnictwa Narol Pan Hubert Balicki i Burmistrz Miasta i Gminy w Cieszanowie Pan Zdzisław Zadworny. 

Rekonstrukcja.

Wszyscy obecni udali się w stronę Lublińca Nowego gdzie na łące przy lesie miała odbyć się następna część uroczystości – rekonstrukcja bitwy powstańczej. 

Pod lasem stanęły naprzeciw siebie dwa oddziały. Jednym z nich był oddział gen. Antoniego Jeziorańskiego, a drugi to oddział armii carskiej. Rekonstruktorzy w ciągu 40 minut postarali się ukazać wszystkim zgromadzonym jak mogła przebiegać ta XIX-wieczna bitwa. Narratorem przedstawienia był Pan Tomasz Róg, który swoim “podkładem” słownym także przybliżał zgromadzonym minione dzieje.

Przy polu bitewnym można było obejrzeć stanowiska Polskiego Związku Eksploratorów, Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego “Szaniec 1863” i Nadleśnictwa Narol. Dla wszystkich zgromadzonych organizatorzy przygotowali też ciepły posiłek.

Ta strona używa plików cookie w celu zapewnienia najwyższej jakości usług. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie oraz akceptację Polityki Prywatności.
Polityka Prywatności
Informacje o cookies
ROZUMIEM