Odsłonięcie pomnika w Niemstowie.
W niedzielę 12 listopada odsłonięto i poświęcono w Niemstowie pomnik ku czci mieszkańców wsi wywiezionych w 1943 roku na roboty do III Rzeszy.
Uroczystość rozpoczęła się okolicznościową sumą w kościele parafialnym w Niemstowie. Mszę odprawił ks. proboszcz Piotr Ciećkiewicz. Po mszy wszyscy zgromadzeni udali się na skwer na którym stanął nowy pomnik. Pochód poprowadził poczet sztandarowy Ochotniczej Straży Pożarnej z Niemstowa.
Zgromadzonych powitał szef OSP w Niemstowie druh Edward Pokrywka. Wszyscy obecni odśpiewali wspólnie hymn państwowy. W krótkich słowach pan Edward Pokrywka przedstawił okoliczności, które były powodem dzisiejszej uroczystości. Następnie uroczystego odsłonięcia dokonali vice-starosta powiatu lubaczowskiego Barbara Broź, burmistrz Miasta i Gminy w Cieszanowie Zdzisław Zadworny i prezes OSP w Niemstowie Edward Pokrywka. Po odsłonięciu pomnik poświęcił proboszcz Piotr Ciećkiewicz.
Zgromadzone na uroczystości delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki i zapaliły znicze. Swoje delegacje wystosowały:
- Starostwo Powiatowe – vice-starosta Barbara Broź
- UMiG w Cieszanowie – burmistrz Zdzisław Zadworny, z-ca burmistrza Andrzej Szymanowski, sekretarz Piotr Kolbuch
- Rada miejska w Cieszanowie – przewodniczący Adam Zaborniak, z-ca przewodniczącego Marian Ciepły, radny Zbigniew Kurdziel
- OSP w Niemstowie – dh Edward Pokrywka, dh Tadeusz Sitarz s. Jana, dh Józef Pryma
- Związek Kombatantów (koło z Horyńca Zdroju)
- Rada sołecka w Niemstowie – Leszek Kurdziel, Grzegorz Cencora, Tadeusz Sitarz s. Franciszka
- KGW z Niemstowa – Barbara Chmiel, Małgorzata Duda, Agnieszka Kowal
- ZSP z Niemstowa – Piotr Zaborniak, Helena Mazurek, Sabina Jabłońska
Po złożeniu wiązanek dh Tadeusz Sitarz przedstawił zgromadzonym historyczną relację dotyczącą dziejów Niemstowa i lat których dotyczy wzniesiony pomnik. Do zgromadzonych zwrócił się również burmistrz Cieszanowa dziękując za realizację przedsięwzięcia niemstowskim strażakom i wszystkim zaangażowanym w to dzieło. Etapy realizacji pomnika opisał jeszcze na koniec dh Edward Pokrywka szczegółowo przytaczając etapy planowania i starania o pozyskanie funduszy na ten cel. Na koniec wszyscy zgromadzeni mogli odsłuchać kilka patriotycznych pieśni.
























