Spotkania budżetowe z burmistrzem Cieszanowa – inwestycje, podatki, plany – sprawy społeczne.
Przez trzy dni, od piątku do niedzieli, trwały w naszych sołectwach spotkania z burmistrzem Zdzisławem Zadwonym. Na zebraniach z mieszkańcami burmistrz Cieszanowa przedstawiał założenia budżetu gminy na obecny rok kalendarzowy.
Na spotkaniu w Cieszanowie oprócz Burmistrza obecni byli jego zastępca p. Andrzej Szymanowski, skarbnik Anna Stanowska i Przewodniczący Rady Samorządowej Cieszanowa Andrzej Zaremski.
Zgromadzonym mieszkańcom założenia budżetowe przedstawił Burmistrz Miasta i Gminy Cieszanów. Zgodnie z tym co przekazał budżet naszej gminy na rok 2024 został oszacowany na nieco ponad 50 mln złotych. Z tej sumy ponad 17 mln zaplanowane jest na inwestycje. Spora część jest środkami przyznanymi dla gmin w programie Polski Ład jeszcze przez wcześniejszy rząd.
Drogi
Jak przekazał burmistrz Zdzisław Zadworny, bardzo duża część pieniędzy na inwestycje będzie przeznaczona na inwestycje w infrastrukturę drogową i ciągów komunikacyjnych.
W obecnym roku:
- zmodernizowana zostanie droga w Nowym Siole (tak jak odcinek zrealizowany do tej pory) do skrzyżowania w stronę pałacu oraz od ronda w stronę ulicy Sienkiewicza,
- naprawione zostaną „krótkie” drogi i przejazdy na terenie Cieszanowa w tym: drogi poprzeczne na osiedlu domków jednorodzinnych AK, ul. Krasińskiego i droga między ulicami Warszawską i Skorupki, ul. Zbożowa,
- w porozumieniu ze Starostwem lubaczowskim i gminą Narol podjęto prace projektowe do przebudowy drogi Kowalówka Rebizanty tak by wyposażyć ją w ścieżkę rowerową (w takim standardzie jak droga w Nowym Siole),
- prace modernizacyjne i renowacyjne zaczną się też na drodze wojewódzkiej Cieszanów – Dachnów – Oleszyce. W okolicy Delikatesów Centrum i Biedronki w Cieszanowie będzie nowe skrzyżowanie i zmiana organizacji ruchu. Droga od Cieszanowa do Dachnowa oprócz nawierzchni otrzyma w pasie drogowym ścieżkę rowerową,
- rozpoczną się prace przy rewitalizacji rynku (o planach wkrótce w kolejnym artykule)
Remonty
W obecnym roku poddany remontowi będzie stary budynek gminy w tej części która obecnie nie jest użytkowana. Zainstalowana zostanie też winda by ułatwić poruszanie się po nim osobom niepełnosprawnym.
Burmistrz poinformował również o remontowanej już „starej plebanii”. Jak powiedział przyznane jeszcze w zeszłym roku pieniądze w wysokości 1mln złotych wystarczą na remont dachu, konstrukcji dachowej i osuszanie. Kolejne 500 tys. zostanie dołożone by rewitalizację zakończyć. W odnowionej plebanii ma powstać muzeum/ izba pamięci z eksponatami kościelnymi przywiezionymi do Cieszanowa przez ks. Józefa Kłosa. Oprócz tego rozważane jest stworzenie ekspozycji ze zbiorami Pana mgr Stanisława Franciszka Gajerskiego.
Pan Zadworny wspomniał też, że już powinny ruszyć prace związane z oświetleniem ulicznym. Oświetlenie zostanie wymienione m in. przy ulicach Warszawskiej, Sobieskiego i przy Rynku. Przy ulicach Sienkiewicza i Czereśnie nowe oświetlenie zostanie zainstalowane przy przebudowie drogi wojewódzkiej.
Zaopatrzenie w wodę.
W obecnym roku mają zakończyć się prace przy dostarczeniu nową nitką wodociągową wody do Dąbrówki i Gorajca gdzie występował problem z ciśnieniem. Jak powiedział burmistrz, taka dodatkowa nitka wodociągu z ujęcia do Chotylubia (bo tam zakręca w stronę Dąbrówki) daje pewne zabezpieczenie na wypadek awarii. Zaznaczył, że dodatkowa nitka wodociągu będzie też poprowadzona między Niemstowem i Starym Lubińcem co też zabezpieczy mieszkańców tych miejscowości na wypadek awarii.
Jeżeli zaś chodzi o opłaty za wodę i ścieki burmistrz poinformował zebranych, że nie zależy ona od gminy. Ceny te ustala spółka zajmująca się dostarczaniem wody.
Podatki i opłaty.
Przedstawiając dochody gminy burmistrz Zdzisław Zadworny poinformował zebranych o wysokości podatków i opłat jaki będą obowiązywać mieszkańców gminy Cieszanów w roku 2024. Tutaj niestety nie wszystkie informacje są dobre.
Podatek od nieruchomości wzrośnie o 10%. Wzrośnie też podatek rolny, który jest ustalany na podstawie ceny żyta. Na tym samym poziomie pozostają natomiast opłaty za wywóz śmieci.
Społecznie.
Na spotkaniu w Cieszanowie poza tym poruszano jeszcze inne sprawy społeczne ważne dla mieszkańców. Podjęto temat sportu. Rozmawiano o kulturze: orkiestrze i innych aktywnościach z nią związanych. Obecni mogli wyrazić swoje zdanie i oczekiwania czemu przysłuchiwali się samorządowcy. Jak zaznaczył burmistrz niestety nie we wszystkich sprawach gmina jest w stanie pomóc i wesprzeć społeczność. Gdy brak chociażby chętnych do aktywności to urzędnik ich nie zapewni.
Ja widać w najbliższej przyszłości szykują się spore zmiany w naszym otoczeniu. W końcu zostaną wyremontowane małe uliczki, które czekają nieraz około 30 lat na to by stać się prawdziwymi ulicami. Będzie można bezpiecznie przejść do Nowego Sioła. Dużym optymizmem napawają ścieżki rowerowe, które gdyby zamknęły się na linii Lubaczów – Cieszanów – Rebizanty było by to coś wspaniałego. Po za tym szykują się też zmiany na rynku. Będą dotyczyć organizacji ruchu i wyglądu (ale jak wspomniałem wyżej po zebraniu informacji napiszę szerzej w kolejnym wpisie).
Jednocześnie wypada mieć chyba nadzieję, że przyznane jeszcze przez rząd Mateusza Morawieckiego dotacje dla gmin nie zostaną teraz cofnięte.