Cieszanów w latach powojennych.
W tym miesiącu ukazała się kolejna książka poświęcona historii Cieszanowa. Wydawcą książki jest Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie. Książka nosi tytuł „Jak feniks z popiołów. Cieszanów i okolice w latach 1944-1950.” Autorem książki jest Waldemar Czachur – pochodzący z Cieszanowa profesor w Instytucie Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Książka Waldemara Czachura poświęcona jest dziejom naszego miasta w latach powojennych. Dla mieszkańców Cieszanowa były to bardzo trudne czasy. Po ucieczce przed bandytami z UPA powrócili do zupełnie zniszczonego przez nich miasta. W roku kolejnym skończyła się wojna i musieli budować swoją nową rzeczywistość na zastanych gruzach. Musieli na nowo organizować życie miasta, gminy i lokalny samorząd.
Waldemar Czachur przedstawia w swojej książce właśnie te lata i opisuje w jaki sposób mieszkańcy Cieszanowa układali, tu w swojej małej ojczyźnie, na nowo swoje życie w nowej rzeczywistości. Z książki dowiemy się jak wyglądały wybory, składy i działania Rad Narodowych – miasta Cieszanowa i gminy Cieszanów wieś. Czy mieszkańcy naszej gminy chętnie podejmowali współpracę z czerwoną zarazą spod znaku PPR, PPS i PZPR. Poznamy też jak odradzało się życie społeczne, kulturalne i gospodarcze. Wielu z nas, obecnie mieszkających w Cieszanowie może odnaleźć w książce swoich przodków lub sąsiadów. Najstarsi czytelnicy z pewnością będą jeszcze pamiętać wiele postaci, które przewijają się na kartach tej książki.
Nie podejmuję się recenzowania książki ale mogę powiedzieć, że czyta się ją z dużym zainteresowaniem. Po lekturze tej książki nowych wartości nabierają miejsca i budynki mijane na co dzień w naszym mieście i naszej gminie.
Książkę można zakupić jeszcze w Miejskiej bibliotece Publicznej w Cieszanowie.
Ł.W.