AktualnościEdukacjaKulturaWydarzenia

160. rocznica powstania styczniowego

W obecnym roku przypada 160. rocznica powstania styczniowego. Mieszkańcy naszej gminy uczestniczyli już w kilku wydarzeniach upamiętniających tą rocznicę. W styczniu odbył się rajd pieszy na Kobylankę. Z okazji 160. rocznicy powstania styczniowego cieszanowska Miejska Biblioteka Publiczna wydała książkę Adama Szajowskiego pt. „Bitwy pod Kobylanką 1 i 6 maja 1863 r. Rok 1963 i 1864 na pograniczu cieszanowsko-lubaczowskim.” Pisaliśmy o tym w lutym tego roku. Kolejne wydarzenia związane z powstaniem styczniowym miały miejsce w maju kiedy to odbył się piknik rekonstrukcyjny i rekonstrukcja jednej z bitew pod Kobylanką.

Tym razem kolejne uroczystości upamiętniające powstańców styczniowych organizuje Muzeum Kresów z Lubaczowa. W pierwszy wrześniowy weekend Muzeum Kresów zaprasza do Cieszanowa gdzie w sobotę wystartuje rowerowa gra terenowa „Ludwiku, wróć!”. W niedzielę część uroczystości odbędzie się w Starym Lublińcu by znów przenieść się do Cieszanowa.

Ludwiku, wróć!

Na sobotę dla wszystkich chętnych i miłośników jazdy rowerem przygotowano rowerową grę terenową „Ludwiku, wróć!”. W grze mogą wziąć udział zespoły-drużyny, które mogą liczyć od 2 do 6 osób. W drużynie musi być co najmniej jedna osoba pełnoletnia. Inicjatywa zapowiada się bardzo ciekawie. Jak piszą organizatorzy:

Uczestnicy (…) Zostaną wysłani na nietypową misję. Na prośbę pani Tarnawieckiej będą musieli odszukać jej młodziutkiego syna, Ludwika, który kilka dni temu dołączył do oddziału gen. Antoniego Jeziorańskiego. Uda im się jeśli wykażą się sprytem, rozwagą, zmysłem orientacji w terenie oraz charyzmą w kontaktach z powstańcami i oficerami.

Chętni do udziału w grze mogą zapisać się drogą internetową, osobiście w Muzeum Kresów lub na godzinę przed startem w sobotę na cieszanowskim rynku. Organizatorzy przewidują start tylko 30 drużyn. Warto chyba zapisać się wcześniej i zarezerwować sobie miejsce. Wszelkie potrzebne informacje związane z grą na stronie Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Apel Pamięci i piknik „Powstańczy biwak”.

W niedzielę uroczystości przeniosą się do Starego Lublińca. Tam o godz. 11 w kościele pw. Przemienienia Pańskiego odbędzie się msza. Po niej okolicznościowy wykład wygłosi Dariusz Sałek – adiunkt w Dziale Historycznym Muzeum Kresów w Lubaczowie. Po wykładzie odbędzie się Apel Pamięci przy nagrobku Ludwika Tarnawieckiego na cmentarzu w Starym Lublińcu.

O godzinie 14.00 rozpocznie się piknik „Powstańczy biwak”. Ta część obchodów będzie się odbywać na rynku w Cieszanowie. Uczestnicy obejrzą powstańcze obozowisko z kuchnią i lazaretem. Organizatorzy przygotowali też pokazy musztry, szycia mundurów i opatrywania rannych, a także inne aktywności. Obchody zakończy występ grupy śpiewaczej „Mołodcy”.

Szykuje się naprawdę duże wydarzenie w naszej gminie. Świadczy o tym ilość zaangażowanych partnerów. Muzeum Kresów w Lubaczowie na swojej stronie internetowej i stronie na facebook’u podaje, że imprezę realizuje we współpracy z: Zespółem Szkolno-Przedszkolnym w Nowym Lublińcu, Zespółem Szkolno-Przedszkolnym w Cieszanowie, Stowarzyszeniem Geoturystycznym „Roztocze Wschodnie”, Stowarzyszeniem Animacji Kultury Pogranicza Folkowisko, Komendą Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Lubaczowie oraz Jednostką Strzelecką 2033 w Lubaczowie.

grafiki za: Muzeum Kresów w Lubaczowie

Ł.W.

Ta strona używa plików cookie w celu zapewnienia najwyższej jakości usług. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie oraz akceptację Polityki Prywatności.
Polityka Prywatności
Informacje o cookies
ROZUMIEM