AktualnościKulturaSpołecznie

O czym ten film? – rozmowa z Dyrektor MBP w Cieszanowie.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Cieszanowie się dzieje. Wiele aktywności, które tam powstają lub się toczą, możemy obserwować na stronie MBP. Jeszcze więcej biblioteka pokazuje na swoich profilach społecznościowych. W ostatnich tygodniach pojawiły się informacje, że powstaje film o Cieszanowie. W związku z tym postanowiłem zapytać u źródła o czym właściwie będzie ta produkcja. Poniżej zapis rozmowy z Panią Urszulą Kopeć-Zaborniak – dyrektor MBP w Cieszanowie.

w trakcie nagrań z obecnym burmistrzem Zdzisławem Zadwornym

Łukasz Wolanin: Pani Dyrektor, od jakiegoś czasu na stronie MBP pojawiają się informacje, że nasza biblioteka nagrywa jakiś film. Czy może Pani powiedzieć co to za produkcja? Czego dotyczy?

Urszula Kopeć-Zaborniak: Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie przygotowuje film dotyczący 50-lecia Gminy Cieszanów. Właśnie Krystian Kłysewicz składa go w całość. Nagrania rozmów  z osobami, które dużo wiedzą o konkretnych latach, a przede wszystkim inwestycjach, bo gmina wtedy mocno się rozwijała, będą przeplatały się z narratorem. Ten będzie ogarniał historyczną wiedzą cały okres 50 lat. Chronologicznie ułożone wspomnienia przeprowadzą odbiorcę od 1973 roku do 2023 roku. Film będzie również atakował starymi fotografiami. Te niejedną osobę zaproszą do wehikułu czasu i na chwilę przeniosą we wcześniejsze lata i taki jest nasz cel. Na chwilę się zapomnijmy.

Ł.W.: Film o 50 latach istnienia gminy Cieszanów. Czy jest już tytuł?

U.K.-Z.: Film powstaje pod tytułem ściśle związanym z jego głównym tematem a więc „50-lecie Gminy Cieszanów”. Nie myśleliśmy nawet nad jakimś innym. Ten fakt jest najważniejszy i nie ukrywamy go pod innymi wyrazami. Nie chcemy zaskakiwać odbiorcy. Wprowadzać go w świat metafor czy porównań. Okres przygotowania filmu to nie pokój zagadek. Od samego początku wiedzieliśmy jaką drogą idziemy a więc, co będzie zawierał i w jaki sposób chcemy podać go przed oczy widza.

Ł.W.: W postach zamieszczanych przez bibliotekę widać, że rozmowy były prowadzone z naczelnikami, burmistrzami, z osobami pracującymi w Fabryce Zabawek. Proszę zdradzić kogo będzie można zobaczyć w tej produkcji?

U.K.-Z.: Gmina Cieszanów to przede wszystkim osoby, które o nią od początku dbają jak o swoje podwórko. Zdania w tej sprawie mogą być podzielone ale to nie dziwi, bo przecież różnimy się między sobą i badania dowiodły, że kilka osób patrząc na jedną rzecz widzą ją w innych barwach. My obiektywnie pokazaliśmy włodarzy gminy od naczelnika po burmistrza czyli od Edwarda Dziaduły poprzez Janusza Mazurka, Jana Kowala do Zdzisława Zadwornego. Do tego doszły osoby, które pomagały w gminie tworzyć ówczesną rzeczywistość jak: dwie Marie Kopciuch, jedna związana z Urzędem Stanu Cywilnego, a druga z podatkami. Zobaczymy Barbarę Nienajadło pracownika ewidencji ludności odpowiadającego także za wojsko. Mariana Roga związanego z pegeerami, Edwarda Pokrywkę kojarzonego ze strażą pożarną, czy Franciszka Ważnego ostatniego przewodniczącego Gromadzkiej Rady Narodowej.
W budynku Zakładu Zabawek Miękkich „Miś”, dzięki uprzejmości właścicielki Urszuli Mazurkiewicz, została nagrana rozmowa z jego byłymi pracownikami. Wszystko dlatego, że był to czas wzrostu popularności cieszanowskiego misia i nie tylko, bo były także inne pluszaki, a co za tym idzie ich eksport poza granice Polski.

Ł.W.: Czy udało się dotrzeć do wszystkich osób z którymi chcielibyście porozmawiać?

U.K.-Z.: Niestety nie ale choroba ma swoją moc i to silniejszą od człowieka więc na starcie trzeba się poddać.

Ł.W.: Oczywiście jeszcze jedno ważne pytanie. Kiedy będziemy mogli zobaczyć tą produkcję? Kiedy premiera tego filmu?

U.K.-Z.: Film będziemy mogli zobaczyć podczas I etapu obchodów tego gminnego święta, czyli w sobotę 18 marca w 2023 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Cieszanowie. Tam na hali sportowej odbędzie się pierwsza część obchodów, bo gmina będzie cały rok świętowała to wydarzenie. Oj będzie się działo.
Film będzie też zamieszczony w domenie publicznej na stronie www.mbp.cieszanow.pl w zakładce „50-lecie Gminy Cieszanów”.

Ł.W.: Nie jest tajemnicą, że to nie pierwsza produkcja filmowa cieszanowskiej biblioteki. Już wcześniej mogliśmy obejrzeć przygotowane przez Pani zespół produkcje lub z Waszym wsparciem czy zaangażowaniem. Czy to znaczy, że MBP w Cieszanowie będzie teraz takim naszym lokalnym producentem filmowym?

U.K.-Z.: To prawda, że Biblioteka w ostatnich czasach zajmuje się produkcją filmową ale zauważyć trzeba, że staliśmy się również wydawnictwem. Co roku wydajemy minimum jedną pozycję książkową oraz cieszanowską gazetkę „Nad Brusienką”. Staramy się, przede wszystkim, wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców gminy. Jeżeli będzie taka potrzeba to zostaniemy Waszym lokalnym producentem filmowym. Tworzyć film to jak pisać książkę tylko bez stron, a za pomocą mózgu i aparatu mowy, czyli jesteśmy u siebie, bo książki mamy wszędzie i to w tysiącach.

Rozmowa z dnia 11 marca 2023 r.

Zdjęcia dzięki uprzejmości MBP w Cieszanowie.

Ta strona używa plików cookie w celu zapewnienia najwyższej jakości usług. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie oraz akceptację Polityki Prywatności.
Polityka Prywatności
Informacje o cookies
ROZUMIEM