AktualnościKulturaWydarzenia

80 rocznica pacyfikacji Rudki.

28 kwietnia odbyły się uroczystości upamiętniające spalenie i pacyfikację wsi Rudka. Uroczystości rocznicowe na miejscu gdzie kiedyś istniała wieś Rudka odbywają się corocznie końcem kwietnia. Przypominają tragiczne wydarzenia z 19 kwietnia 1944 roku. 80 lat temu ta polska wieś została napadnięta przez sotnię UPA Iwana Szpontaka (Zaliźniak). Zginęło wtedy 65 mieszkańców Rudki. Pacyfikacja Rudki to część ludobójstwa prowadzonego przez OUN i UPA na narodzie polskim. To kontynuacja działań prowadzonych rok wcześniej na Wołyniu, a w roku 1944 w Małopolsce Wschodniej.

W niedzielę 28 kwietnia uroczystości rozpoczęły się uroczystą mszą świętą celebrowaną przez bp Mariana Buczka i proboszcza parafii Nowe Brusno ks. Bogusława Kornagę. W obchodach 80 rocznicy pacyfikacji uczestniczyli poseł na Sejm RP Teresa Pamuła, wicestarosta Barbara Broź, burmistrz Cieszanowa Zdzisław Zadworny, zastępca burmistrza Horyńca-Zdroju Janusz Wużyński. Oprócz wspomnianych obecni byli też przedstawiciele Policji Polskiej, Państwowej Straży Pożarnej, Wojsk Obrony Terytorialnej, Nadleśnictwa Oleszyce, placówek Straży Granicznej w Horyńcu-Zdroju i Lubaczowie, Muzeum Kresów w Lubaczowie. Poczty sztandarowe wystawili: KPP w Lubaczowie, Ochotnicze Straże Pożarne, szkoły z Cieszanowa, Dachnowa i Nowego Lublińca oraz Rady Miasta i Gminy w Cieszanowie i Rada Gminy Horyniec-Zdrój.

Po mszy w kościele w Bruśnie wszyscy uczestnicy udali się w uroczystym pochodzie na cmentarz parafialny. Tam delegacje złożyły wiązanki pod pamiątkowym krzyżem. Następnie wszyscy przeszli pod pomnik upamiętniający tragiczne wydarzenia w miejscu wsi Rudka. W miejscu tragicznych wydarzeń krótki montaż słowno-muzyczny zaprezentowali zgromadzonym uczniowie ZSP w Nowym Lublińcu. W krótkim wystąpieniu tragiczne losy mieszkańców Rudki przedstawił historyk regionalista Tomasz Róg. Okolicznościowe przemowy wygłosili Pani Poseł Teresa Pamuła i Pani wicestarosta lubaczowski Barbara Broź. Przejmującą mowę wygłosił Franciszek Ważny były mieszkaniec Rudki i świadek tamtych wydarzeń, a jednocześnie inicjator powstania pomnika.

Na koniec do zgromadzonych zwrócił się burmistrz Cieszanowa odnosząc się do minionych wydarzeń i dziękując przybyłym na wspólne obchody.

zdjęcia: Monika Maciuła-Kielar (Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie) – więcej zdjęć można obejrzeć na oficjalnym profilu CKiS w Cieszanowie.

Ta strona używa plików cookie w celu zapewnienia najwyższej jakości usług. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie oraz akceptację Polityki Prywatności.
Polityka Prywatności
Informacje o cookies
ROZUMIEM